Selected Nominees

ORS Contact: fundopps@duke.edu

American Diabetes Association - Pathway to Stop Diabetes
Nominee: Jessilyn Dunn
Department: Biomedical Engineering
Sponsor Deadline: July 1, 2019

American Heart Association - Strategically Focused Research Networks: Arrhythmias and Sudden Cardiac Death
Nominee: Sana Al-Khatib
Department: Cardiology
Sponsor Deadline: February 7, 2019

American Honda Foundation
Nominee: Nicolette Cagle
Department: Nicholas School
Sponsor Deadline: February 1, 2020

AXA Research Fund - Towards an Improved and Better Supported Mental Health
Nominee: Jasmin Wertz
Department: Psychology and Neuroscience
Sponsor Deadline: June 17, 2019

Brain Research Foundation - Fay Frank Seed Award
Nominees: Elika Bergelson
Departments: Psychology and Neuroscience
LOI Deadline: January 8, 2019

CDC - Research Approaches to Improve the Care and Outcomes of People Living with Spina Bifida
Nominee: John Wiener
Department: Surgery
Sponsor Deadline: February 13, 2019

Conservation, Food & Health Foundation, Support for Programs in Developing World
Nominee: Megan Huchko
Department: DGHI
Concept Paper: July 1, 2019

Damon Runyon Clinical Investigator Award
Nominee:  Jeffrey Clarke
Department: Medicine - Oncology
Sponsor Deadline: February 1, 2019

Department of Education - IES
Nominee: William Darity
Department: Sanford School
Sponsor Deadline: August 29, 2019

Department of State - Testing Evaluation Approaches in Democracy and Human Rights
Nominee: Erik Wibbel
Department: Political Science
Sponsor Deadline: April 19, 2019

Dolores Zohrab Liebmann Awards
Nominee: Michael Grigoni
Department: Religion
Nominee: Anisa Khalifa
Department: Critical Asian Studies
Nominee: Brianna Petrone
Department: MGM
Sponsor Deadline:January 21, 2019

Dr. Scholl's Foundation Grants
Nominee: Nicolette Cagle
Department: NSOE
Sponsor Deadline: March 1, 2019

Dreyfus (Camille and Henry) Foundation Camille Dreyfus Teacher-Scholar Awards
Nominee: Amanda Hargrove
Department: Chemistry
Sponsor Deadline: February 7, 2019

Greenwall Faculty Scholars
Nominee: Monica Lemmon
Department: Pediatrics
Sponsor Deadline: Sep. 23, 2019

Hartwell Fellowship
Nominee: Laura Rupprecht
Department: Medicine
Sponsor Deadline: June 30, 2019

Hartwell Individual Biomedical Research Awards
Nominee: Amanda Randles
Department: Biomedical Engineering
Nominee: Neil Surana
Department: Pediatrics
Nominee: Huanghe Yang
Department: Biochemistry
Sponsor Deadline: September 15, 2019

HHMI: Inclusive Excellence: Engaging all students in science
Nominee: Mohamed Noor
Department: Deans Office
Intent to Apply Deadline: July 31, 2019
Preproposal Deadline: January 14, 2020

HRSA - Nurse Anesthetist Traineeship Program (NAT)
Nominee: Bret Morgan
Department: School of Nursing
Sponsor Deadline: April 15, 2019

Johnson & Johnson WiSTEM2D Scholars Program
Nominee:  Jessilyn Dunn
Department: Bioengineering

Nominee:  Jennifer Roizin
Department: Chemistry​
Sponsor Deadline: Oct. 3, 2019

Keck Foundation Science & Engineering and Medical Research Programs
Nominee: Lingchong You
Department: Biomedical Engineering

Nominee: Cagla Eroglu
Department: Cell Biology
Sponsor Deadline: Nov. 1, 2019

LYRASIS - Catalyst Fund
Proposal: Timothy McGeary
Department: IT-Admin
IDEA: No applicant
Department: TBD
Sponsor Deadline: February 20, 2019

Mallinckrodt Foundation Research Grants
Nominee: Craig Lowe
Department: MGM
Sponsor Deadline: August 1, 2019

Mallinckrodt Foundation Scholars Program
Nominee: Dennis Ko
Department: MGM
Nominee: Jeremy Kay
Department: Neurobiology
Deadline: January 15, 2019

Mary Kay Innovative/Translational Cancer Research Grants
Nominee: Gayathri Devi
Department: Surgery - Experimental
Deadline: February 8, 2019

Moore Foundation - Moore Inventor Fellows
Nominee: Roarke Horstmeyer
Department: Biomedical Engineering
Nominee: Maiken Mikkelsen
Department: Electrical and Civil Engineering
Deadline: March 4, 2019

National Endowment for the Arts - Summer Stipends
Nominee: Frances Hasso
Department: Gender Studies
Nominee #2: TBD
Sponsor Deadline: September 25, 2019

NIH - All of Us Research Program Engagement and Retention Innovators (OT2)
Nominee: Rosa Guarda-Gonzalez
Department: School of Nursing
Sponsor Deadline: March 29, 2019

NIH - Collaborative Program Grant for Multidisciplinary Teams (RM1) (Clinical Trial Not Allowed)
Nominee: Tim Reddy
Department: Biostatistics and Bioinformatics
Sponsor Deadline: January 25, 2019

NIH - Data Coordinating Center for the Diabetic Foot Consortium (U24 Clinical Trial Not Allowed)
Nominee: Hrishikesh Chakraborty
Department: DCRI
Deadline: January 23, 2019

NIH - NIH HEAL Initiative: Specialized Clinical Centers RFA-NS-19-025
Nominee: Alexander Limkakeng
Department: Surgery
Sponsor Deadline: February 6, 2019

NIH - Maximizing Access to Research Careers (T32)
Nominee: Dorian Canelas
Department: Chemistry
Deadline: May 21, 2019

NIH - NCI Pathway to Independence Award for Outstanding Early Stage Postdoctoral Researchers (K99/R00 Independent Clinical Trial Not Allowed)
Nominee: Kyle Lafata
Department: Radiation Oncology
Sponsor Deadline: February 26, 2019

NIH - Stimulating Access to Research in Residency (StARR) (R38)
Nominee: Anthony Viera
Department: Community and Family Medicine
Nominee: David Kirsch
Department: Radiation Oncology
Sponsor Deadline: February 13, 2019

NIH - The NCI Predoctoral to Postdoctoral Fellow Transition Award (F99/K00)
Nominee: Jacob Hoj
Department: Pharmacology and Cancer Biology
Deadline: February 22, 2019

NSF Advancing Informal STEM Learning IAISL)
Nominee: Rebecca Steorts
Department: Statistics

Nominee: Nicolette Cagle
Department: Nicholas

Nominee: Sophia Santillan
Department: MEM

Sponsor Deadline: November 6, 2019

NSF Critical-Zone Collaborative Network
Nominee: Daniel Richter
Department: Nicholas School
Sponsor Deadline: December 2, 2019

NSF Cultivating Cultures for Ethical STEM (CCE STEM)
Nominee:
Department:
Sponsor Deadline: February 22, 2019

NSF Harnessing the Data Revolution (HDR): Data Science Corps (DSC)
Nominee: Robert Calderbank
Department: Mathematics
Sponsor Deadline: February 4, 2019

NSF Innovations in Graduate Education (IGE)
Nominee Lydia Olander
Department: Nicholas Institute
Nominee: Emily Bernhardt
Department: Biology
Sponsor Deadline: September 27, 2019

NSF IUSE/Professional Formation of Engineers: REvolutionizing engineering and computer science Departments (IUSE/PFE: RED)
Nominee: Ashutosh Chilkoti
Department: BME
Nominee: Krishnendu Chakrabarty
Department: ECE
Sponsor Deadline: January 24, 2019

NSF Major Research Instrumentation Program: (MRI)
Nominee (Track 2): Kate Scholberg
Department: Physics
Nominee (Track 1): Sara Miller
Department: Pathology
Nominee (Track 1): Anselm Vossen
Department: Physics
Sponsor Deadline: January 22, 2019

NSF Materials Research Science and Engineering Centers (MRSEC)
Nominee: Cate Brinson
Department: MEMS
Preliminary Proposal Deadline: June 24, 2019
Sponsor Deadline: November 26, 2019

NSF Research Traineeship (NRT) Program
Nominee: Jennifer West
Department: Biomedical Engineering
Nominee Kathleen Donohue
Department: Biology
LOI Deadline: December 6, 2018
Sponsor Deadline for Full Applications: February 6, 2019

NSF Science and Technology Centers: Integrative Partnerships
Nominee: Claudia Gunsch - Civil and Environmental Engineering
Nominee: Michael Bergin - Civil and Environmental Engineering
Nominee: Sheila Patek - Biology
Sponsor Deadline: Pre-application 6/25/19
Sponsor Deadline: Full proposal 1/27/20

ORAU Ralph E. Powe Junior Faculty Enhancement Awards
Nominee: Junjie Yao
Department: Biomedical Engineering
Nominee: No Applicant
Department:
Deadline: January 8, 2018

ORAU Lindau Meeting of Nobel Laureates and Students 
Nominee:Sarah Hodges
Department: Neuroscience
Deadline: September 13, 2019

Packard - Fellowship for Science and Engineering
Nominee: Roarke Horstmeyer
Department: Biomedical Engineering
Nominee: Daniel Scolnic
Department: Physics
Deadline: April 19, 2019

Pew Charitable Trusts  Pew-Stewart Scholars for Cancer Research Program
Nominee: Jatin Roper
Department: Medicine - Gastroenterology
Nomination Due: June 14, 2019
Full Proposal Due: October 10, 2019

Pew Charitable Trusts Scholars Program
Nominee: Neeraj Surana
Department: Pediatrics
Nomination Due: June 14, 2019
Full Proposal Due: October 17, 2019

Phi Beta Psi Sorority
Nominee: Ming Chen
Department: Pathology
Nominee: Jatin Roper
Department: Medicine - Gastroenterology
Deadline: June 15, 2019

PhRMA Informatics Pre Doctoral Fellowships
Nominee: Graham Holt
Department: Computer Science
Deadline: Sep. 1, 2019

Princess Grace Foundation Princess Grace Film Awards
Nominee: Alex Morelli
Department: MFA / EDA
Deadline: May 31, 2019

Rheumatology Research Foundation Amgen Fellowship Training Award / Paula de Merieux Fellowship Training Award
Nominee: Heather Van Mater
Department: Pediatrics-Rheumatology
Deadline: May 1, 2019

Rita Allen Foundation Scholar Awards
Nominee: Jenna McHenry
Department: Neurobiology
Deadline: Sep. 11, 2019

Searle Scholars Program (Kinship Foundation)
Nominee: Neil Surana
Department: Pediatrics
Nominee: Ming Chen
Department: Pathology
Deadline: September 27, 2019

St. Baldrick's Foundation 2019
Research Grants
Nominee: No applicant
Department:
Nominee: No applicant
Department:

Supportive Care Research Grants
Nominee: McLean Pollock
Department: Child and Family Mental Health & Developmental Neuroscience
LOI: January 31, 2019
Full Application: March 29, 2019

Samuel Waxman Cancer Research Foundation - Cancer Research Awards
Nominee: Michael Kastan
Department: Pharmacology and Cancer Biology
Letter of intent (LOI) April 1, 2019
Invitations for Full Application April 22, 2019
Full application June 1, 2019

V Foundation Pediatric Cancer Research Grant Program
Nominee: Yarui Diao
Department: Cell Biology
Nomination Due to Sponsor: February 28, 2019
Full Application Due: April 2, 2019

V Foundation Translational Award 2019
Nominee: Anthony Sung
Department: Medicine - Cellular Therapy Division
Letter of Nomination: April 16, 2019
Deadline: May 30, 2019

V Foundation Comparative Oncology Research Consortium Grant
Nominee: Heather Stapleton
Department: NSOE
Nomination Due to Sponsor: June 3, 2019
Full Application Due: July 30, 2019

V Foundation - V Scholar Award
Nominee: Sarah Goetz
Department: Pharmacology and Cancer Biology
Letter of Nomination: April 2, 2019
Deadline: May 6, 2019

Vallee Foundation Young Investigator Awards
Nominee: Lawrence David
Department: MGM
Deadline: March 1, 2019

Warren Alpert Fellowship
Nominee:  Katie Baldwin
Department: Cell Biology
Deadline: Nov. 1, 2019

William T. Grant Foundation Scholar Award
Nominee:  Susan Emmett
Department: School of Medicine - Surgery
Deadline: July 2, 2019

Worldwide Cancer Research Grants
Nominee: Ming Chen
Department: Pathology
Deadline: May 3, 2019